zdrowie

Urologia Chorzów – wizyta, której nie należy się obawiać

Problemy urologiczne mogą dotknąć każdego z nas. U urologa leczy się znaczny odsetek mężczyzn po pięćdziesiątym roku życia. Jednak urologia nie jest zarezerwowana jedynie dla panów. Choroby układu moczowego dotykają również pań.

Sprawdź, jak przygotować się do wizyty u lekarza urologa, tak by bez stresu przejść badania i leczenie. Urologia chorzów przywróci Ci komfort, który odebrała choroba.

 

Urolog, czym się zajmuje?

 

Lekarz urolog zajmuje się diagnozą i leczeniem chorób układu moczowo – płciowego.

Jednakże wbrew powszechnie panującej opinii, leczenie urologiczne nie jest zarezerwowane jedynie dla panów i ich prostaty, czy problemów z erekcją.

Urolog w Chorzowie zajmuje się również leczeniem kobiet. Główne problemy, z którymi zgłaszają się pacjenci związane jest z chorobami nerek, moczowodów, nadnerczy, pęcherza oraz męskich narządów płciowych.

Do najczęściej diagnozowanych w urologii chorób zaliczyć należy:

  • choroby zewnętrznych narządów płciowych min. choroby jąder (wodniak jąder) i stulejki, załupek oraz tzw. wnętrostwo
  • stany zapalne narządów płciowych i dróg moczowych (dotyczy zarówno pań, jak i panów, choć kobiety z uwagi na budowę fizjologiczną narządów płciowych bardziej narażone są na stany zapalne)
  • zaburzenia pracy pęcherza min. nietrzymanie moczu, bądź jego zaleganie
  • choroby nerek – torbiele, krwiomocz
  • kamica
  • żylaki powrózka nasiennego
  • przerost stercza
  • impotencja i problemy z erekcją
  • nowotwory (prostaty, jąder, nerek, pęcherza moczowego).

 

Kiedy należy zgłosić się do urologa?

Wizyty u lekarza urologa w Chorzowie nie należy odkładać jeśli pojawiły się dolegliwości związane z nietrzymaniem moczu.

Niepodjęcie leczenia w przypadku “popuszczania” moczu może prowadzić nie tylko do powstania dyskomfortu, poczucia niepewności ale również do powikłań w postaci miejscowych odparzeń i infekcji.

Wizyta u urologa będzie konieczna również, kiedy pojawia się ból podczas oddawania moczu, kiedy kolor moczu zmienia się na ciemną, zaobserwuje się krew w moczu, ropę lub pianę. Niepokojącym objawem, którego nie należy lekceważyć jest wzmożone oddawanie moczu – więcej niż siedem razy na dobę lub zbyt mała ilość moczu.

Do urologa należy zgłosić się również, w przypadku pojawienia się bólu lub obrzęku jąder, bólu w podbrzuszu, pieczenia cewki moczowej, bólu w dolnej części pleców i przy obrzęku nóg. Niektórym objawom może towarzyszyć bladość skóry, zaczerwienienie lub obrzęk prącia.

Czy mam się obawiać wizyty u urologa?

Każda wizyta lekarska wywołuje stres. Jednak te związane z problemami urologicznymi powodują dodatkowo skrępowanie i zażenowanie.

Należy jednak pamiętać, że urolog to wyspecjalizowany lekarz. Przed przystąpieniem do badania, przeprowadza analizę zebranej dokumentacji lekarskiej, w tym przeprowadzonych wcześniej badań. Bazą do wydania diagnozy jest również wywiad z pacjentem.

Dopiero po tym rutynowych czynnościach lekarz może przeprowadzić niezbędne badania lub zlecić dodatkowe poza gabinetem.

Badania urologiczne mogą wywołać dyskomfort pacjenta związany z potrzebą obnażenia miejsc intymnych (krocza u kobiet, a u mężczyzn prącia i jąder).

Jednak badania urologiczne trwają zazwyczaj chwilę i przy braku obrzęków nie powinny wywoływać większego bólu.

Wizytu w urologa nie należy się więc obawiać. Trzeba się do niej przygotować psychicznie i fizycznie, nastawiając się na badanie podbrzusza, krocza, cewki moczowej oraz lędźwi.