edukacja zdrowie

Sposób na kleszcza

Kiedy dopadają nas bóle głowy i wysoka gorączka, nie zawsze musi to oznaczać pierwsze objawy grypy. Sytuacja pogarsza się, gdy nagle doznajemy upośledzenia sprawności. To najsilniejszy sygnał informujący, że mogła dopaść nas boreliza. Niestety kontakt z kleszczem jest najczęściej niezauważalny, lecz efekty jego działalności możemy odczuwając przez długi czas.  

Kleszcze są nosicielami ogromnej ilości zarazków. Najbardziej niebezpieczne to KZM oraz borelioza. I choć medycyna jest wysoce rozwinięta technologicznie to z wieloma chorobami nie najlepiej sobie radzi. Tak jest również w przypadku chorób wywołanych przez kleszcze. Bywają przypadki, że leczenie daje jedynie łagodzenie objawów,a  badanie borelioza katowice pokazały, że gdy nastąpi już KZM, to leczenie samo w sobie ni ma efektów. Jedyne co można zrobić w takim przypadku to szczepionka. Tylko ona jest w stanie uchronić nas przed powikłaniami ugryzienia kleszcza. Sytuacja ma się zupełnie inaczej w przypadku boreliozy. Naukowcy posiadają już w swoich rękach lek na nią, natomiast nie ma jeszcze skutecznej szczepionki przeciwko tej chorobie. Na dzień dzisiejszy jedynym zabezpieczeniem człowieka przed kleszczem są działania prewencyjne.  

Jak uniknąć pokłucia przez kleszcza 

Pomimo tego, że kleszcze są ślepe, to natura wyposażyła je w zmysł rozpoznawania ciepłych kształtów pełnych krwi. Przez co można nazwać je wybornymi łowcami. A by je przechytrzyć warto pamiętać o kilku podstawowych sprawach. Po pierwsze, gdy jesteśmy w pobliży terenów zielonych, unikajmy penetracji miejsc, gdzie rosną wysokie trawy. Ulubionym miejscem przebywania kleszczy jest leśne listowie. Mają tam zawsze umiarkowaną temperaturę i odpowiednia wilgotność. Źdźbła traw wykorzystywane są przez te szkodniki do polowania na pożywienie jakim jest ludzka krew. Kiedy widzisz wysokie trawy przy ścieżka, nad brzegami rzek oraz lasów to omijaj je szerokim łukiem. Wychodzą w teren warto zakładać spodnie z długimi nogawkami, zamykając jednocześnie dostęp do każdej odkrytej części ciała. Według informacji jakie podaje badanie borelioza Katowice, kleszcze wspinają się na maksymalną wysokość 1,5 metra i lubią przyczepiać się do spodni. Dobrym rozwiązaniem okazują się kalosze. Wbrew powszechnemu mniemaniu, do lasu lepiej założyć ubrania w jasnych kolorach. O wiele łatwiej zauważyć na nich intruza chcącego nas zaatakować. Koniecznie przed wyjściem z domu, zabezpieczyć trzeba miejsca na skórze narażone na penetrację przez kleszcza. Okolice pach, zgięcia pod kolanami czy przeguby rąk nasmaruj żelem na kleszcze. Można też zastosować aerozol na komary rozpylając go na całe ciało. Po powrocie do domu, koniecznie obejrzyj całe ciało, zwracając szczególną uwagę na newralgiczne miejsca, takie jak zgięcia. Trzeba pamiętać, że kleszcze przemieszczają się po całej powierzchni ciała w poszukiwaniu dogodnego miejsca do wkłucia. Najbardziej odpowiadają im miejsca, gdzie skóra jest cienka i posiada wyższą temperaturę. W przypadku dzieci największą uwagą trzeba zwrócić na szyję i okolice linii włosów.