aktualności

Nawiewniki okienne odpowiedzialne za wentylację

Obecność nawiewników okiennych jest bardzo ważna. Amatorzy zastanawiają się jednak, jak powinni wybrać nawiewniki, aby być pewnym, że uniknie się zagrzybienia ścian. Temat jest bardzo poważny, dlatego należy się mu dobrze przyjrzeć.

Nawiewniki dawniej

Wiele osób słysząc o czymś takim, jak nawiewniki puka się w czoło i mówi, że w dawnych czasach czegoś takiego się nie używało. Nie ma się czemu dziwić. Stare okna nie były tak szczelne, jak nowe. Nikt nie martwił się o wentylację pomieszczeń, zagrzybienie, ponieważ okna z góry były nieszczelne i wymiana powietrza zawsze się odbywała. Dzisiaj czasy się zmieniły. Według nowego prawa budowlanego wszystkie okna są szczelniejsze (nakaz prawny!), dlatego pojawia się konieczność instalowania w nich nawiewników.

Wentylacja grawitacyjna i obecność nawiewników

Nawiewniki ściśle powiązane są z wentylacją grawitacyjną. Czym jest to zjawisko? Otóż polega ona na dostarczeniu do wnętrz domowych, firmowych świeżego powietrza i jednoczesnym usunięciu już “zużytego” powietrza na dwór. Niewiele osób tak naprawdę wie, że takie zjawisko zachodzi każdego dnia w naszych domach. Dzięki temu z wielką przyjemnością wchodzimy do wnętrz ciesząc się rześkim powietrzem. Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 6 listopada 2008 r. (Dz. U. z 2008 r. Nr 201, Poz. 1238) reguluje konieczność instalowania nawiewników we wszystkich oknach. Kto jeszcze tego nie dokonał, to jak najszybciej powinien pomyśleć o ich montażu.