Ogólna

Na zdrowie – czym zastąpić słodzone napoje?

Słodzone napoje cieszą się ogromną popularnością zarówno wśród dzieci, jak i dorosłych. Niestety nie jest to najlepszy sposób na to, aby móc ugasić pragnienie, co więcej mogą bardzo negatywnie wpływać na nasze zdrowie. To dlatego wielu lekarzy i dietetyków zaleca z nich zrezygnować, zdrowe napoje też mogą być smaczne, co więcej mogą dostarczać do naszego organizmu wiele cennych składników odżywczych i witamin.

Dlaczego warto zrezygnować ze słodzony napojów?

Cukier w żywności to pułapka, bo nawet jak odmawiamy sobie słodyczy, to  przyjmujemy go pod inną postacią. Cukier prosty znajduje się w makaronach, napojach, jogurtach i nie tylko. Niestety spożywany w nadmiarze może mieć bardzo poważne skutki w postaci cukrzycy, rozwoju chorób sercowo-naczyniowych, nowotworów, dolegliwości związanych z wątrobą. Cukier prosty wpływa negatywnie również na nasz mózg. Wykazano związek pomiędzy przyjmowaniem dużej ilości cukrów prosty, a agresywnym zachowaniem, nadpobudliwością oraz depresją.

Woda, naturalne napoje, zielona herbata

Jednym z najlepszych sposobów na to, aby ugasić pragnienie jest oczywiście woda. To źródło życia, bez wody nie możemy normalnie funkcjonować, dlatego tak ważne jest to, aby się nawadniać. Nie każdy decyduje się na picie wody z kraju, można pić wodę butelkowaną albo zaopatrzyć się w odpowiedni filtr wody, który nada jej pożądany smak, zapach i oczyści ją z bakterii, wirusów oraz zanieczyszczeń mechanicznych. Nie samą wodą, jednak człowiek żyje. Czasami chcemy urozmaicić swoją dietę o inne napoje. Dobrym rozwiązaniem jest zielona herbata, która stanowi drugi zaraz po wodzie, najczęściej spożywany napój na świecie. Skąd tak duża popularność naparu z zielonej herbaty? Dobroczynne właściwości tego naturalnego napoju są znane od wieków. Zielona herbata wspomaga przemianę materii, działa więc na odchudzanie, wzmacnia organizm, podnosi odporność, pozytywnie wpływa również na nasz mózg. Poprawia koncentrację, pobudza do działania, dodaje energii, z powodzeniem może zastąpić nim kawę oraz napoje energetyczne. Napój z zielonej herbaty jest polecany osobom, które mają wymagającą pracę umysłową, choć powinny ja spożywać również pracownicy fizyczni.

Innym rozwiązaniem są naturalne napoje, które nie zawierają cukru. Na polskim rynku dostępne są produktu Soti Natural, na które z pewnością warto zwrócić uwagę. W składzie nie mają cukrów, słodzików, w zasadzie nie zawierają żadnych nieodżywczych składników, które mogłyby negatywnie wpłynąć na nasze zdrowie. Zostały wykonane z wody i zielonej herbaty gyokuro uznawanej za najwykwintniejszą spośród herbat japońskich. Co ciekawe, jest to produkt wprowadzony na rynek przez polskich przedsiębiorców, obecnie jest w sprzedaży również za granicą. Gdzie znaleźć Soti?  Napój można kupić w dyskontach spożywczych, marketach, ale również na stacjach benzynowych oraz w sklepie online.

Napoje słodzone są bardzo niezdrowe, co więcej nie gaszą pragnienia, tak więc musimy pić ich więcej. Warto zadbać o swoją dietę i zdecydować się na zamianę napojów zawierających cukry proste na wodę, naturalne napoje z zielonej herbaty, czy zieloną herbatą, którą można parzyć w domu. Bądźmy świadomi, co jemy i pijemy, dzięki temu zachowany zdrowie i samopoczucie na długi czas.