aktualności informacje regionalne

Lakierobejca do drewna – zastosowanie, korzyści, sposób użycia

Lakierobejca to bejca i lakier w jednym. Czyli można spodziewać się ze łączy w sobie zalety jednego i drugiego specyfiku do drewna. I tak rzeczywiście jest. Chociaż należy pamiętać że są rózne powierzchnie, o różnym zastosowaniu a tym samym ekspozycji na czynniki zewnętrzne takie jak tarcie, temperatura czy wilgotność.

Lakierobejca do drewna pozwala na nadaniu koloru powierzchni drewnianej a zarazem otoczenia jej warstwą lakieru która chronić będzie przez czynnikami zewnętrznymi. Lakierobejca do powierzchni drewnianych może mieć zastosowanie wewnątrz i na zewnątrz. Parametry specyfiku przeznaczonego do powierzchni drewnianych które są na zewnątrz różnią się od tych dotyczących lakierobejcy przeznaczonej do wnętrz. Elementy drewniane zewnętrzne powinny być odporne na różne czynniki atmosferyczne, takie jak temperatura czy wilgotność, natomiast powierzchnie drewniane wewnętrzne narażone są na mechaniczne zużycie, przede wszystkim tarcie. Odpowiednie rodzaje lakierobejcy powinny zapewnić ochronę każdemu takiemu elementowi drewnianemu.

Do renowacji mebli zastosowanie powinna mieć oczywiście lakierobejca do zastosowań wewnętrznych. Jak renowacja mebli przy zastosowaniu lakierobejcy powinna wyglądać? Poniżej krótki przewodnik.


  • Powierzchnie mebli musimy: oczyścić, zeszlifować aby pozbyć się warstwy brudu, tłuszczu, ewentualnie farby. Pamiętajmy ze brud czy tłuszcz w drewno może wchodzić głębiej, dlatego szlifowanie lepiej sprawdzi się niż samo czyszczenie czy mycie. Po zeszlifowaniu (np.: szlifierką elektryczną, ręczną) drewno odsłania swoje słoje a mebel już wygląda jak nowy. Tylko teraz właśnie trzeba go zabezpieczyć.
  • Przed nałożeniem lakierobejcy drewno musi być suche.
  • Nie powinno malować się drewna lakierobejca gdy jest zbyt zimno, najlepiej jeżeli temperatura zaczyna się od 10 stopni Celsjusza.
  • Pomieszczenie w którym odbywa się nakładanie lakierobejcy powinno być przewietrzone i generalnie z dobrze wentylowane.
  • Najpierw nakładamy jedną, cienką warstwę, po jednej lub kilku godzinach następną.

Sytuacja podobna jak w przypadku renowacji mebli, tylko oczywiście używamy produktu przeznaczonego na zewnątrz. Należy pamiętać żeby przed użyciem lakierobejcy zabezpieczyć teren, np.: plac zabaw, tak by nikt nie dotknął powierzchni która jeszcze nie wyschła.

Nie powinno być trudności ze znalezieniem produktu który jest bezpieczny dla ludzi. Obecne normy raczej coś takiego gwarantują a producenci którzy produkują niebezpieczne substancje nie mają racji bytu. Lakierobejca o odpowiednich parametrach bezpieczeństwa bez problemu nadaje się do malowania takich przedmiotów jak zabawki, łóżeczka, meble, okna i w ogólne przedmioty wyposażenia mieszkania czy domu. Są one w pełni bezpieczne.

Produktów chemicznych związanych z renowacjami, remontami, budową itd., jest bardzo dużo. Nie każdy musi się na tym znać. Odwiedzając duże markety z takim rodzajem asortymentu należy zasięgnąć rzetelnej informacji na temat danego produktu, jego przeznaczenia, sposobu użycia itd. W przypadku lakierobejcy do drewna istotne jest czy jest to produkt do powierzchni narażonych na ścieranie, czy będzie on użyty do powierzchni w pomieszczeniach czy na zewnątrz, jaki jest czas schnięcia, ile warstw należy nanieść itd. Oczywiście same opakowania takie informacje powinny zawierać. Jeżeli nie jesteśmy pewni – należy zapytać obsługę klienta.