aktualności zdrowie

Fizjoterapia – dlaczego warto zdecydować się na pomoc specjalisty?

Nie jest prawdą, że fizjoterapia jest przeznaczona wyłącznie dla osób, które są aktywne fizycznie po kontuzji. Zabiegi fizjoterapii są doskonałym rozwiązaniem praktycznie dla każdego, komu na co dzień brakuje ruchu. Niestety większość z nas ma obecnie siedzącą pracę biurową, co odbija się bardzo poważnie na naszym zdrowiu. I choć w młodym wieku nie odczuwa się skutków braku aktywności fizycznej, to na starość możemy pożałować swojego dotychczasowego trybu życia. Spacer czy dojazd do biura na rowerze niestety może być niewystarczającą formą aktywności. 

 

Czemu warto chodzić na fizjoterapię?

Każdy z nas powinien pomyśleć o wizycie u specjalisty, który pomoże nam zadbać o stan mięśni i ciała, a także zleci odpowiednie ćwiczenia. Fizjoterapia katowice nie jest zarezerwowana wyłącznie dla osób po urazach i warto mieć to na uwadze. Wizyta w gabinecie będzie dobrym rozwiązaniem w przypadku dolegliwości bólowych na przykład dolegliwościach w odcinku lędźwiowym czy szyjnym kręgosłupa. Takie dolegliwości zazwyczaj dotyczą osób, które spędzają długie godziny przed monitorem komputera. Oczywiście w tym wypadku podstawa to dobry specjalista, dlatego tak ważne jest to, aby nawiązać współpracę z osobą, która będzie doświadczona i będzie posiadała odpowiednią wiedzę. Fizjoterapia znajduje zastosowanie w wielu dysfunkcjach układu nerwowego, oddechowego oraz sercowo-naczyniowego.

 

Gdzie szukać fizjoterapeuty?

Aby móc przeprowadzać wysokiej jakości, skuteczne zabiegi fizjoterapii, ważne jest to, aby gabinet był zaopatrzony w odpowiedni sprzęt. Nawet, najlepszy fizjoterapeuta nie będzie w stanie wykonać swojej pracy, jak należy, jeśli nie będzie posiadał nowoczesnego sprzętu rehabilitacyjnego. Wśród zabiegów fizjoterapii można wyróżnić na przykład terapię manualną, igłoterapię, trening rehabilitacyjny, a także ćwiczenia indywidualne i grupowe, które są dopasowane do konkretnych schorzeń. Ważne jest to, aby fizjoterapia była dostosowana do naszych możliwości fizycznych, a także potrzeb i specyfiki urazu, dolegliwości czy choroby. Fizjoterapeuta to osoba, która ma wykształcenie medyczne, powinna skończyć studia licencjackie oraz magisterskie. Warto mieć na uwadze to, że fizjoterapeutą może nazywać się także osoba posiadająca technika fizjoterapii, która nie ma doświadczenia w branży. To, dlatego tak ważne jest to, aby wcześniej sprawdzić kompetencje osoby, w której ręce się oddajemy. Specjalista od fizjoterapii musi stale się kształcić, podnosić swoje kwalifikacje, taka jest specyfika tej pracy.

 

Podsumowując, fizjoterapia nie jest zarezerwowana wyłącznie dla osób, które borykają się z kontuzją. Jeżeli mamy dolegliwości bólowe w obrębie kręgosłupa to jak najbardziej, warto udać się do specjalisty po pomoc.