prawo i administracja

Dlaczego warto spisać testament notarialny?

Chociaż spadkodawca nie musi pozostawiać po sobie testamentu, to jednak jego zapisanie pozwala mu na łatwiejsze rozporządzanie majątkiem po śmierci. W tym celu warto rozważyć przygotowanie testamentu notarialnego.

 

Zdolność to zapisania testamentu mają wszystkie pełnoletnie osoby, które nie są ubezwłasnowolnione. Testament pozwala im dowolne rozporządzanie własnym majątkiem na wypadek śmierci.

Testament może mieć różne formy, na przykład może być to testament napisany odręcznie czy też testament ustny. Wyróżniamy również testament notarialny, czyli taki, który przygotowywany jest w kancelarii notarialnej.

Obecnie każda kancelaria notarialna może pomóc swojemu klientowi w przygotowaniu testamentu notarialnego. Taką usługę oferuje także kancelaria Maciej Krakowiński, Magdalena Krakowinska działająca w Łodzi.

Co warto wiedzieć o testamencie notarialnym? Zapraszamy do sprawdzenia naszych porad!

 

Testament notarialny – co to jest?

Gdy chcemy zagwarantować dziedziczenie testament notarialny jest wówczas najlepszym rozwiązaniem. To alternatywa dla zasad dziedziczenia ustawowego, które nie zawsze jest korzystne z punktu widzenia spadkodawcy i spadkobierców.

Wobec tego w sytuacji, gdy spadkodawca chce mieć pewność, że jego majątek po śmierci będzie odpowiednio rozdysponowany, wówczas powinien on sporządzić testament. Może upoważnić w nim spadkobierców do otrzymania swojego majątku tak, jak uważa za stosowne.

Zapisując swój testament u notariusza, spadkodawca może dodatkowo poprawić jego bezpieczeństwo. Nie zawsze testamenty pisane w domu są testamentami ważnymi, na przykład nie będzie nim testament zapisany na komputerze. Także nie pojawia się wtedy ryzyko utraty testamentu, który przechowywany jest w kancelarii notarialnej.

Oczywiście, notariusz może także doradzić, jak przygotować odpowiednie zapisy w testamencie, które będą zgodne z przepisami prawa i pomogą przekazać w spadku wszystko to, co spadkodawca chciałby podarować wybranym osobom. Spadkodawca może mieć pewność, że dokument będzie ważny i będzie posiadał moc prawną.

 

Jak spisuje się testament notarialny?

Spisanie testamentu notarialnego jest bardzo proste. Należy umówić się w kancelarii notarialnej na dogodny termin jego przygotowania. Następnie notariusz zadba o wszystko.

Czy testament notarialny jest rejestrowany? Tak, jest on wprowadzany do specjalnej bazy testamentów – rejestru notarialnego zawierającego informacje o testamentach notarialnych w całym kraju.

Czy testament notarialny można zmienić? Jak najbardziej. W tym celu należy udać się do kancelarii notarialnej, gdzie zostanie zapisany nowy dokument.

 

Czy testament notarialny może być podważony?

W kontekście sporządzenia testamentu u notariusza bardzo często pojawia się pytanie – czy testament notarialny można podważyć?

Generalnie, nieważny testament notarialny może być konsekwencją kilku sytuacji. Testament będzie nieważny wtedy, gdy

  • został sporządzony w stanie wyłączającym świadome albo swobodne powzięcie decyzji i wyrażenie woli;
  • został sporządzony pod wpływem błędu uzasadniającego przypuszczenie, że gdyby spadkodawca nie działał pod wpływem błędu, nie sporządziłby testamentu tej treści;
  • został sporządzony pod wpływem groźby

 

Ile kosztuje testament notarialny?

Jeśli chcemy przygotować testament notarialny cena tego typu usługi notarialnej jest powiązana z taksą notarialną obowiązującą w danym roku.

Wybierając zwykły testament notarialny koszt wyniesie 50 złotych + VAT, czyli około 69 złotych. Z kolei jeśli chcemy przygotować testament zawierający zapis zwykły, polecenie czy pozbawienie uprawnionego prawa do zachowku, czyli inaczej wydziedziczenie, w takim przypadku koszt wyniesie 150 złotych + VAT, czyli około 191 złotych. Testament z zapisem windykacyjnym to z kolei wydatek 200 złotych + VAT, czyli około 253 złotych.

Szukasz dobrego notariusza w Łodzi? Wpisz do wyszukiwarki słowa typu „notariusz Łódź”, aby natychmiast znaleźć oferty w tej lokalizacji.