zdrowie

Detoks polekowy

W naszym organizmie odkłada się duża ilość toksyn. Przez stres, złą dietę, zanieczyszczone powietrze, bądź używki takie jak alkohol i papierosy. Nasze ciało, jako cudowny organizm, często samodzielnie usuwa szkodliwe dla zdrowia substancje, jednak zdarza się, że w wyniku ich dużego nagromadzenia, potrzebna jest pomoc w usuwaniu toksyn, czyli detox polekowy . Jedną z takich sytuacji jest detoks polekowy, z którego korzystamy po długotrwałej, farmaceutycznej terapii, spowodowanej przez chorobę. Ma to na celu poprawę funkcjonowania nerek oraz wątroby, odpowiedzialnych za filtrację oraz usuwanie toksyn z organizmu.

To nic innego jak proces, w wyniku którego nasz organizm zostaje odtruty, tzn. nadmiar toksyn zgromadzonych w organizmie, zostaje usunięty w bezpieczny sposób. W wyniku długotrwałej terapii farmakologicznej, jak podczas chemioterapii, antybiotykoterapii, czy stosowania leków przeciwbólowych. Detoks lekowy jest zalecany również osobom uzależnionym od leków. Proces ten powinien być przeprowadzony pod nadzorem specjalistów, posiadających niezbędną wiedzę oraz doświadczenie.

Lekomania jest niczym innym jak uzależnieniem od zażywania środków farmaceutycznych, często dostępnych tylko na receptę. Najczęściej nadużywanymi lekami są opioidy, które mają działanie przeciwbólowe, a także benzodiazepin, o działaniu przeciwlękowym. To jeden z najbardziej niebezpiecznych oraz najpopularniejszych nałogów. W dużej mierze nałóg ten objawia się poprzez zażywanie różnych leków o tym samym działaniu i podobnym składzie. Lekomanii często noszą preparaty przy sobie, bądź poświęcają się obsesyjnemu myśleniu o tym, jak zdobyć konkretny lek.
Również w celu zdobycia leku, często zwiększają częstotliwość wizyty lekarskich u różnych specjalistów. Regularnie zwiększają przyjmowaną dawkę środków farmaceutycznych, głównie dlatego, że organizm uodparnia się na substancje zawarte w lekach. Dlatego należy zwrócić uwagę na osoby, które stosują kurację przeciwbólową dłużej, niż sześć tygodni. Często symulują objawy choroby, w celu uzyskania recepty. Charakterystycznym dla wielu rodzajów uzależnień jest zespół odstawienia, który dotyka również lekomanów.

Najczęściej, detoks polekowy stosuje się w przypadku uzależnienia od opioidów, benzodiazepin, bądź innego rodzaju leków nasennych, przeciwbólowych, o działaniu uspokajającym, bądź pobudzającym. W przypadku procesu detoksu polekowego, ważny jest dokładny i rzetelny wywiad, przeprowadzony przez specjalistę z pacjentem, a również przeprowadzenie dodatkowych badań. W ten sposób możliwe jest właściwie dobranie środków, które złagodzą syndrom odstawienia.

Objawy zespołu odstawienia – głównym objawem jest głód biochemiczny. Brak dotychczas przyjmowanych substancji, do których organizm był przyzwyczajony, wymaga od niego zaprogramowania zachodzących w nim procesów metabolicznych na nowo. W wyniku tego dochodzi właśnie do tzw. zespołu odstawienia, który objawia się poprzez:
niskie samopoczucie, bądź pobudzenie, dekoncentrację, omamy, kołatanie serca, nerwowość, płaczliwość, potliwość, bóle stawów, brzucha. Nie jest powiedziane, że muszą wystąpić wszystkie, z wymienionych tutaj, nie ma również reguły, które z objawów doświadczy pacjent. Ważnym elementem detoksu polekowego, są kroplówki oraz leki podawane przez specjalistę, podczas całego okresu trwania kuracji. Dodatkowo pomocna może okazać się rozmowa z psychologiem bądź terapeutą. Zmusza to osoby uzależnione, do skupienia się na skutkach i pozytywach wyjścia z nałogu.